Turystyka CT LGD - Wolsko
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 112917 razy)


POLECAMY profil:


Wolsko

WOLSKO

Gryfa

Obniżenie, do którego prowadziła droga ( obecnie zarośnięta) w miejscu jaru – polodowcowego zagłębienia, rozpoczynająca się za kasztanami, naprzeciwko domu p. Utecht.Gryfa jest w jednym miejscu podmokła, wypływał z niej strumień służący kiedyś  jako wodopój dla bydła. Łączył się w lesie rowem ze strumykiem, obecnie zarośnięty.Trudno wyjaśnić znaczenie nazwy, określenie często spotykane w przypadku podobnych obniżeń terenu.

Bruk

Wolsko to wieś wysoko położona, jadąc  z każdej strony trzeba wspiąć się pod górę. Jedną z nich prowadzi brukowana droga wyłożona w okresie niemieckiego zaboru i choć we wsi są dwa odcinki  takiej drogi, to głównie  tę prowadzącą na Dolne Wolsko i do Białośliwia ludzie nazywają Brukiem.

Sali Łączka

Obniżenie terenu porośnięte dziś trawą i kniejami za ewangelickim cmentarzem. Dawniej znajdowały się tu zabudowania i gospodarstwo p. Sala, dziś pozostały tylko zagłębienia po fundamentach oraz kilka starych drzew owocowych.

Glinianka

Tędy prowadziła najkrótsza droga z Górnego Wolska  na Dolne zaczynając się poniżej dawnej szkoły w jednej wsi, dochodząc do szkoły w drugiej ( odchodząca od drogi do p. Kozera ). Wzdłuż niej płynął strumień, teren jest  podmokły,  a droga była bardzo gliniasta, stad jej nazwa.

Zamek albo Szwedzki Szaniec

To wysokie wzniesienie, do którego można dotrzeć z Górnego Wolska drogą przez lasek obok nowego wybudowania p. Koper lub z Dolnego Wolska ( podejście blisko domu p. Kurowskich). W rzeczywistości jest to wczesnośredniowieczne grodzisko, czego dowiodły prowadzone tu badania archeologiczne. Najczęściej operowaną przez tutejszych nazwą jest Zamek, wynikającą  z  niewiedzy mieszkańców oraz nienaturalnego kształtu usypiska, co może kojarzyć się z warownią. Czasem tez pada nazwa Szwedzki Szaniec, wykorzystywana   raczej jako ciekawostka turystyczna. Niemcy na dawnych mapach prawie każde grodzisko opisywali jako  Schweden Schanze , a miejscowa ludność tak nazywała różne dawne, sztucznie wykonane nasypy, nic nie wiedząc o ich pochodzeniu.

Piaskownica

Piaskownica to powszechnie stosowana nazwa dla miejsc, z których okoliczni mieszkańcy wybierali piasek i żwir. W Wolsku Piaskownica znajdowała się poniżej drogi między domem p. Pranke i p. Utecht, oraz ok. 100 m w bok od drogi lasem do Grabionny ( bliżej p. Sosnowskich ).

Zielińskiego Góra

To bardzo stromy podjazd – droga z Brzostowa  obok domu p. Zielińskich.

 

 

 

wstecz