Turystyka CT LGD - Grodno
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 233869 razy)


POLECAMY profil:






Grodno

Grodno/wieś/gmina Złotów

Grodno – w II poł. XVIII w. założono tu folwark, który do 1869 r. należał do Downicy. Według tradycji, potwierdzonej licznymi znaleziskami archeologicznymi, istniał w tym miejscu kiedyś znaczny gród, stąd nazwa osady. Dziś stoi tam stary dwór, obiekt prywatny. Wieś wchodzi w skład sołectwa Krzywa Wieś.

.

 

Legenda ,,O kamiennym kręgu z Grodna”

 W lesie koło Grodna znajdowało się czterdzieści kamieni ułożonych w koło, a w środku dwa duże. Nikt nie potrafił rozwiązać zagadki związanej z ich pochodzeniem. Tylko legenda wyjaśniała przyczynę ich istnienia.
Było to dawno, dawno temu, gdy plemiona słowiańskie czciły boga Światowida, a najważniejszym świętem była Sobótka, czyli najkrótsza noc w roku.
 Niedaleko wsi Grodno rósł święty gaj – miejsce kultu religijnego mieszkańców. Pewnej sobótkowej nocy przybyło tu 42 olbrzymów i rozpoczęło hulankę. Gdy Światowid pojawił się nad Grodnem, usłyszał muzykę i wycia pijanych biesiadników, którzy zakłócali spokój bóstwom i mieszkańcom. Rozgniewany wezwał do pomocy innych bogów, m. in. Peruna, który przybył na ognistym rydwanie i oświetlił święty gaj i ucztujących olbrzymów. Rozbawiona zgraja z przerażeniem wyraziła skruchę, ale to nie powstrzymało rozgniewanych bogów. Na ich rozkaz olbrzymi ustawili się w koło, a w środku dwóch grajków wygrywało hymn. Powoli zostawali poddawani karze – kamieniały im nogi, ręce i kolejno reszta ciała. Zostali zamienieni w kamienie ku przestrodze o uszanowaniu miejsc świętych i wszechwładnych potęg.
 

wstecz