Turystyka CT LGD - Maryniec
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 112917 razy)


POLECAMY profil:


Maryniec

Maryniec

Wieś położona na południowych brzegach jezior Głubczyn Mały i Głubczyn Wielki, miedzy którymi w okresie międzywojennym przebiegała granica. Maryniec to jedyna wieś w gminie Krajenka, która należała do Polski.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1766 roku, kiedy mówi się o niej jako folwarku na pustkowiu. W XIX wieku Maryniec należał do rodziny Gacków, którzy sprzedali go w 1853 roku Niemcowi Orlandowi. Wybudował on pałac, w którym do końca II wojny światowej mieszkali jego potomkowie. Pałac zachował się do dziś w dobrym stanie, pozostaje jednak w rękach prywatnych.

Obecni mieszkańcy wsi są głównie potomkami osadników, którzy przybyli tu w 1937 roku, w ramach akcji spolszczania przygranicznych terenów. Zbudowano dla nich zagrody, zwane Poniatówkami, do dziś zachowało się osiem takich budowli. Ogromnym atutem dzisiejszego Maryńca jest jego położenie, blisko jezior i wśród malowniczych krajobrazów

wstecz