Turystyka CT LGD - Krostkowo
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 233870 razy)


POLECAMY profil:






Krostkowo

Cmentarz w Krostkowie

 Pierwsze wzmianki o cmentarzu w Krostkowie pochodzą z 1653 roku. Zawarte są w dokumencie  opisującym wizytację parafii przez archidiakona kamieńskiego. Wynika z niego, że parafia posiadała cmentarz opłotowany i zamknięty. Była na nim również kostnica. 
Z 1832 roku pochodzi opis parafii, który wspomina o cmentarzu przy kościele zajmującym około 3 morgi ziemi i otoczonym parkanem. Przez wiele lat kościół krostkowski miał duże problemy, ale jak wynika z dokumentów, nawet podczas połączenia z parafią w Kosztowie zmarłych chowana w Krostkowie. Cmentarz ten był obok kościoła. Wiadomo, że w 1871 roku na tym terenie już nie chowano zmarłych.  W 1887r. był on porośnięty trawą i przyozdobiony starannie utrzymywanymi klombami kwiatowymi. Ocalał na nim tylko grobowiec Sikorskiego, dziedzica Krostkowa. 
W 1914 od strony ulicy otoczono cmentarz nowym parkanem. Stanęła w nim nowa kaplica, w której w latach okupacji spoczęło tu ciało śp. ks. Karola Glatzela. 
Z powodu szybko zapełniającego się cmentarza przykościelnego, wytyczony został nowy. W połowie XIXw w odległości około 300 m od kościoła został założony nowy cmentarz.
Obecnie cmentarz parafialny (tzw. stary i nowy – łącznie) ma obszar 1,44 ha. W północno-wschodniej części wsi znajduje się zabytkowy, wciąż funkcjonujący cmentarz katolicki. Mówią o nim Krostkowskie Powązki. Można tu zobaczyć wiele starych i ciekawych nagrobków. Jest tam również grób ks. Bronisława Millera – byłego proboszcza krostkowskiej parafii.
Obecnie dzięki działalności ks. Grzegorza Radzisza  cmentarz jest bardzo zadbany.

wstecz