Turystyka CT LGD - Niebieski Piła-Skrzatusz
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 233871 razy)


POLECAMY profil:






Niebieski Piła-Skrzatusz

Szlak niebieski z Piły do Skrzatusza to najkrótsza droga do Sanktuarium Maryjnego w Skrzatuszu. Obecnie po licznych remontach sanktuarium to jest jednym z najpiękniejszych obiektów Północnej Wielkopolski.

Jest diecezjalne miejsce dorocznych wrześniowych Spotkań Młodych , gromadzących kilka tysięcy młodzieży. Warto je odwiedzić a droga którą tam dotrzemy obfituje w piękne krajobrazy. Wiedzie przez najwyższe wzniesienie Wielkopolski północnej – Górę Dąbrowę (207 m.n.p.m.).

Szlak pieszy ,dla rowerów trudny ze względu na długie leśne odcinki z piaszczystymi drogami. Droga prowadzi w zasadzie cały czas pod górę aż do szczytu Góry Dąbrowy- potem już z górki.

Start przy węźle szlaków obok SP 7 na ul. Wojska Polskiego. Stąd na zachód wzdłuż wylotowej drogi w kierunku Gorzowa.(jest ścieżka rowerowa) Za torami kolejowymi na skrzyżowaniu w prawo (kierunek Gładyszewo) a na skraju lasu skręcamy w lewo. Leśna droga prowadzi do jednego z większych w okolicach Piły kompleksu ogródków działkowych stąd jest dobrze wyjeżdżona przez samochody. Mijamy bramę wjazdową na teren działek i wychodzimy z lasu. Po obu stronach wysokie pagórki –obecnie buduje się tutaj coraz więcej domów. Ponownie wchodzimy w las. Towarzyszą nam wysokie zbocza leśnych pagórków. Leśne skrzyżowanie z kamieniem drogowym –tutaj w lewo do starej wsi Dolaszewo w prawo do nowej zabudowy Gładyszewa. Liczne boczne drogi odchodzące w las warte są również rozpoznania –niektóre z nich wiodą do prawdziwie górskich krajobrazów. Kiedy las po prawej stronie kończy się i zastępują go pola uprawne dochodzi szlak żółty z Kuźnika. Razem z tym szlakiem przecinamy szosę Szydłowo –Zawada; tutaj nasz szlak skręca w lewo do widocznego w oddali lasu. Pod kątem skręcamy w prawo i stromo pod górę przez rozmytą przez deszcze drogę. Wchodzimy w grupę drzew (dęby, drzewa owocowe), w głębi po prawej oczko wodne. Na skraju zarośli skręcamy w prawo i przez pole ! do kolejnej kępy zarośli –około 50 m. Szlak wiedzie pomiędzy krzakami, jest bardzo zarośnięty. Mijamy ruiny dawnych zabudowań gospodarczych i domu( fundamenty ,częściowo ściany). Dla rowerów bardzo trudny odcinek. Skręcamy w prawo i przez las stromo pod górę. Początkowo mało widoczna ścieżką dochodzimy do leśnej drogi i nią na szczyt Góry Dąbrowy. Niestety porasta go gęsty las więc o widokach nie ma mowy. Jeszcze w latach 80-ty ubiegłego wieku stałą na nim drewniana wieża obserwacyjna. Dzisiaj miejsce po niej znaczą zarośla na szczycie. Zaczynamy schodzić ze szczytu ,wychodzimy z lasu i polną drogą przez osadę Dąbrowa –dawny folwark. Nieco dalej budynki –czworaki. Droga zmienia nawierzchnię na brukowaną. Prowadzi między licznymi drzewami owocowymi. Dochodzimy do wsi Skrzatusz, między budynkami gospodarczymi osiągamy asfalt. Szlak kończy się przy przystanku autobusowym ale przecież nie po to tutaj przyszliśmy. Kierujemy się do Sanktuarium. Przy nim Dom Pielgrzyma ( herbaciarnia, miejsca noclegowe).

wstecz