Turystyka CT LGD - Niebieski Kuźnik-PKP Płytnica
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 233867 razy)


POLECAMY profil:






Niebieski Kuźnik-PKP Płytnica

Propozycja trasy rowerowej z Tarnowa ,wykorzystującej szlak pieszy niebieski PTTK z Kużnika do stacji PKP Płytnica.Niestety od 2 lat most na rzece Płytnicy w Zabrodzie, którym prowadził szlak niebieski jest spalony i szlak nie jest do przebycia  na całej długości.
Nasza trasa wiedzie początkowo asfaltem przez wieś Tarnowo a następnie skręca w lewo w drogę pod lasem obok pomnika poległych niemieckich mieszkańców wsi. Tak twierdzą miejscowi, bo na pomniku brak jakiejkolwiek tablicy informacyjnej.
Po lewej mijamy dawny cmentarz z zachowanym starym drewnianym krzyżem i kilkoma ciekawymi nagrobkami. Cmentarz jest w trakcie porządkowania,warto go zobaczyć.Droga wspina się pod górę aby po pewnym czasie połączyć się ze szlakiem niebieskim.Skręcamy w drogę w prawo ,za znakami niebieskimi.Znaki poprowadzą nas do Kużnika.
Przecinamy szosę ze Starej Łubianki do Krępska( przed szosą stary bruk). Następnie przyjdzie nam przenieść rower przez tory kolejowe linii Piła-Szczecinek.Widzimy po lewej stronie dobrze zachowane przyczółki wiaduktu, którym wiodła kiedyś droga z Koszyc do Tarnowa i Zabrodzia.
Po prawej stronie prześwitują stawy hodowlane należące do gospodarstwa Czaplno. Następnie mijamy sosnowy drzewostan nasienny.
Cały czas prosto drogą przez las obok Leśniczówki Dębina. Na szosie Stara Łubianka -Dobrzyca węzeł szlaków turystycznych ;przecinamy szosę drogą na wprost.Mijamy ujęcia wody dla miasta Piły po lewej i prawej stronie.
Warto zjechać w dół do mostku na rzeczce Rudzie, wzdłuż której cały czas podążamy. Kolejny mostek na Rudzie to nasz szlak który skręca tutaj w prawo. Czeka nas teraz podjazd a następnie stromy zjazd.Tutaj w dole mamy piękny wizualnie przykład małej retencji w lasach. Poprzez spiętrzenie wód lokalnego strumyka powstał podmokły obszar z drzewami stojącymi w wodzie.Przy spiętrzeniu tablica informacyjna o bagnach i mokradłach.
Mostkiem przekraczamy strumyk  i pod górę do skrzyżowania szlaków -odchodzi tu żółty szlak do Skrzatusza. Po lewej mijamy zarastające jeziorko Kużnik Duży  Uwaga na liczne nory bobrów na naszej ścieżce.Za  jeziorkiem zwalone w poprzek drogi drzewo. Ale dopiero za kolejnym jeziorkiem kłębowisko zwalonych przez bobry drzew tarasuje szlak. Brzegiem skarpy przeciśniemy się tam z rowerem.
Dojeżdżamy do drogi krajowej nr 10. Teraz wracamy nią do naszego punktu startu przy barze Bieszczadzkim.

wstecz