Turystyka CT LGD - Grabionna
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 233870 razy)


POLECAMY profil:






Grabionna

Grabionna/gmina Miasteczko Krajeńskie

Pierwsza wzmianka o Grabionnie pochodzi z roku 1453. W księgach grodzkich ziemskich miasta Nakło napisano” Maciej de Grabiona poprzysięga dwie rany zadane mu przez Jana de Grabowo a Jan Swanthkowski de Grabowo wzdał swą sprawę Dersławowi de Pruscza ol. Woyskiemu. To Maciej Grabienski ”. Pierwszymi właścicielami wsi byli przedstawiciele rodu Pałuków : Maciej i Marcin. Później Grabionna należała do rodziny Chrząstowskich i Młodkowskich. W wieku XIX właścicielami byli Ernst Saenger i jego syn Carl . Resztki dużego grobowca rodzinnego rodziny Saenger są do dzisiaj widoczne na starym cmentarzu ewangelickim , położonym w lesie niedaleko majątku. W roku 1872 , tak jak wszystkie polskie nazwy miejscowości, Grabionna została przemianowana na Kaiserswalde czyli Cesarskie Lasy
W latach 1870-1900 majątek ziemski znajdował się w rękach księcia Hohenlohe. Później właścicielami byli min. Prestig i Mottał od roku 1929 roku majątek tzw. resztówka , przeszedł w ręce państwa Ligenzów w których jest do dnia dzisiejszego.
W latach 1905 - 1924 przez wieś  przebiegała boczna linia Wyrzyskiej Kolejki Wąskotorowej .
Wieś należy do gminy Miasteczko Krajeńskie z przerwą w latach 1974-1991 , kiedy to Miasteczko Krajeńskie było pozbawione  statusu gminy. 
W Grabionej już w roku 1820 istniała Szkoła  Podstawowa, najpierw ewangelicka , a od 17 maja 1920 roku polsko- katolicka .
Pierwszym nauczycielem i kierownikiem szkoły po odzyskaniu niepodległości był Władysław Kaja , wielki patriota i społecznik ( od roku 1927 związany z Budzyniem).  Władysław Kaja był jedną z ofiar mordu popełnionego na inteligencji polskiej , w Górach Morzewskich 7 listopada  1939 roku. 
W roku 1968 oddano do użytku ,  staraniem wieloletniego kierownika szkoły Jana Błaszczyńskiego  , zbudowany z datków mieszkańców oraz częściowo w czynie społecznym mieszkańców wsi, nowy budynek szkolny. Służy on Szkole Podstawowej  po dzień dzisiejszy.

wstecz