Turystyka CT LGD - Nieżychowo
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 233870 razy)


POLECAMY profil:






Nieżychowo

ieżychowo

Nieżychowo to miejscowość, która leży przy drodze krajowej nr 10 w gminie Białośliwie.  Wieś zamieszkuje ok. 650 osób. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1378 roku. Na początku XVI wieku wieś należała do rodziny Danoborskich, a jej  nazwa brzmiała Nieżuchowo.  W póżniejszym czasie stała się ona własnością Janusza Kościeleckiego, który  pełnił funkcję starosty wielkopolskiego i bydgoskiego. Do 1772 roku Nieżychowo wchodziło w skład Wielkopolski. W latach 1772 – 1919 było pod panowaniem pruskim. Wiele majątków zostało wówczas wykupionych dla Niemców, zmieniono także nazwę miejscowości na Gut Sechein. 
Na przełomie XVIII i XIX wieku właścicielem Nieżychowa został Franciszek Rydzyński. Był on senatorem Księstwa Warszawskiego oraz biskupem chełmińskim. Podobno właśnie u niego zatrzymał się cesarz Napoleon Bonaparte.
 W drugiej połowie XIX wieku majątek nieżychowski składał się z pałacu z parkiem oraz dworku nad jeziorem (rządcówka). Należał on do rodziny Komierowskich. To właśnie hrabia Roman Komierowski był pomysłodawcą budowy kolejki wąskotorowej w 1890 roku. Interesował się on także literaturą, przekazy mówią, że odwiedzał go sam Henryk Sienkiewicz. 
 Po odzyskaniu niepodległości Nieżychowo należało do województwa poznańskiego, od 1938 roku pomorskiego, po wojnie do bydgoskiego. W dniu 1 czerwca 1975 weszło w skład województwa pilskiego, a w 1999 roku przynależy do województwa poznańskiego.
 Po wojnie z majątku Komierowskich utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. W pałacu stacjonowało Wojsko Polskie, we wsi zamieszkali ludzie przesiedleni z południowo – wschodniej oraz centralnej Polski. 
 Centralnym punktem wsi jest prostokątny plac. Znajduje się na nim, powstały z inicjatywy mieszkańców, obelisk upamiętniający mieszkańca wsi Kazimierza Musiała, który w 1943 roku został powieszony przez Niemców. Wokół placu znajdują się budynki mieszkalne (dawne czworaki) oraz dawny pałac wraz z parkiem. W pałacu funkcjonuje obecnie Zespół Szkół Techniczno – Rolniczych. Obok szkoły pobudowano halę sportową. We wsi znajduje się także 3-oddziałowa Szkoła Podstawowa oraz remizo-świetlica. Budynki miejscowości są znacznie oddalone od siebie. Część z nich znajduje się po przeciwnej stronie drogi krajowej nr 10 i nosi nazwę Nieżychowo – Zakłady Przemysłowe. Są to budynki murowane z czerwonej cegły z przełomu XIX i XX wieku. Była to kolonia mieszkalna niefunkcjonującej już cukrowni. Po zaniechaniu działalności mieściły się tam zakłady Makrum. Obecnie nie ma już prawie śladów po tych zabudowaniach, zostały one rozebrane. We wsi nadal działa Gospodarstwo Rolne „Polieuro”.
 W okolicach Nieżychowa znajduje się największe wzniesienie gminy Białośliwie Tomaszewska Góra o wysokości 135,2 m n.p.m.  Tutaj także jest jedyne w gminie jezioro. W rejonie wsi Tomaszewo znajduje się użytek ekologiczny „Nieżychowo przy kolejce”. Jest to obszar dawnej podmokłej łąki porośniętej turzycami, miejsce żerowania żurawia, orlika krzykliwego oraz gęsi gęgawy. 
 W Nieżychowie są następujące obiekty objęte ochroną konserwatorską:
- zespół pałacowo – parkowy i dawny majątek rolny (pałac murowany w 1884r., dwór i rządówka z początku XIXw., dwie stajnie (z 1919r. i drugiej połowy XIXw.), dwie murowane obory z XIXw., magazyn z pierwszej połowy XIXw., gorzelnia z 1883r., spichlerz z 1904r. i park dworski z drugiej połowy XIXw.,
- dom murowano – szachulcowy z połowy XIXw. (nr 11),
- dom murowany, chlew murowany i obora z ok.1880-1900r. (zagroda nr 12),
- dom szachulcowy z pierwszej połowy XIXw. (dom nr 78/79),
- dom murowany z 1914r. (dom nr 78/79),
- dom murowany z połowy XIXw. (dom nr 80),
- kolonia mieszkaniowa dawnej cukrowni, budynki murowane, dom nr 65  z przełomu XIX/XXw., domy 66,67,68 z lat 1900-1910.

Opracowanie i zdjęcia  zbiorowe
uczniowie Gimnazjum w Białośliwiu
na podstawie „Plan odnowy miejscowości Nieżychowo w latach 2009-2016”
Zdjęcia przedstawiają:
1. Widok na Jezioro Nieżychowskie i gorzelnię
2. Dom murowany z XIXw.
3. Budynek mieszkalny dawnej cukrowni
4. Budynek mieszkalny dawnej cukrowni
5. Widok wsi
6. Dom murowany z XIXw.
7. Dom murowany z XIXw.
8. Obelisk upamiętniający mieszkańca wsi Kazimierza Musiała

 

wstecz