Turystyka CT LGD - BŁUGOWO
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 233867 razy)


POLECAMY profil:






BŁUGOWO

Bługowo jest wsią rozłożoną na południowym brzegu Jeziora Sławianowskiego. Nazwę swą zawdzięcza imieniu Błogi, kiedyś właściciela. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1399 r. Była to własność szlachecka rodu Bługowskich – Macieja i Jana, a od 1700 r. Radolińskich. Zapis z 1339 r. wskazuje, że istniała tu parafia. W 1445 r. pojawia się w zapiskach wzmianka o kościele, który przetrwał do roku 1535. Już w 1536 r. biskup Jan Drzewiecki erygował nowy kościół. Kolejny  powstał w 1758 r. Był on budowlą pruskiego muru i przetrwał zaledwie 100 lat, bo spłonął. W latach 1864-1869 zbudowano neoromański kościół z cegły, jednonawowy. W czasie jego budowy msze odbywały się w domu rolnika Ziarnka. Znajdujące się w kościele ołtarze i chrzcielnica pochodzą z XVIII i pocz. XIX w. W ścianę zewnętrzną wmurowano tablicę upamiętniającą księdza Wojciecha Całkę, zamordowanego przez hitlerowców w 1939 r. w Paterku koło Nakła. Przy kościele znajduje się grota Matki Bożej z Lourdes oraz dzwonnica ze stali konstrukcyjnej z 1975 r. Cmentarz znajdował się kiedyś przy kościele, a od 1833 r. założono nowy przy drodze do Kunowa, który powiększono na pocz. XX w. Na cmentarzu stoi kolumna z I poł. XIX w. w kształcie słupa na masywnym czworobocznym cokole. 
W okresie międzywojennym przez jezioro przebiegała granica polsko-niemiecka, Bługowo od 1918 r. należało do Polski. 1 września 1939 r. Niemcy ponownie zajęli wieś. Zrabowali wtedy na cele militarne dzwony kościelne – jeden duży z 1570 r. i dwa mniejsze.  W 1954 r. zbudowano przez jezioro drewniany most, a w 1977 żelbetonowy. Obecnie jest to wieś rolnicza z zapleczem turystyczno-noclegowym.

Fotogaleria: Buntowo
 

wstecz