Turystyka CT LGD - Dębówko Nowe
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 234146 razy)


POLECAMY profil:






Dębówko Nowe

DĘBÓWKO NOWE

Miejscowość ta pod względem administracyjnym położona jest na północno-wschodnich krańcach województwa wielkopolskiego, w powiecie pilskim. Jest jednym z dziewięciu sołectw gminy Białośliwie. Powierzchnia Dębówka Nowego wynosi 863,3228 ha. Wieś liczy 212 mieszkańców, w tym 206 zameldowanych na pobyt stały (stan na dzień 16.01.2009r).
Dębówko Nowe  znane już w XV wieku, bowiem pierwsza wzmianka o jego istnieniu pochodzi z 1432roku. W XVI i XVII wieku stanowiła własność szlachecką, a  w drugiej połowie XVII wieku całość stanowił folwark. 
W latach 1774-1853 Dębówko stanowiło własność rodziny Werbno-Rydzyskich. W 1853 r. należało już do Niemca Karla Tesmera. Nie potrafił on jednak porozumieć się  z rolnikami Dębówka, którzy walczyli o dogodniejszą drogę dojazdową do łąk nadnoteckich. Konflikt ten sprawił, że podczas procesu uwłaszczeniowego postanowiono pozbyć się upartych Polaków z tej części wsi i oddano im najgorsze grunty na osady. W ten sposób powstało Dębówko Stare. 
W 1881 r. wieś liczyła  11 domów  mieszkalnych i zagród, które zamieszkiwało 81 mieszkańców. Natomiast majętność nazywana  oficjalnie przez władz zaborcze „Eichenhagen” miała obszar 2.429 mórg. W 1901 r. Karl Tesmer odsprzedał majątek Dębówko – Eichenhagen pewnej spółce żydowskiej, która kilka lat później sprowadziła kolonizatorów. Nowe osady mogli nabywać tylko Niemcy- ewangelicy. Ewangelicy z Dębówka należeli do gminy w Białośliwiu. Tam też, do czasu kolonizacji, musiały uczęszczać do szkoły dzieci ewangelików.  
W 1904 r. władze administracyjne oddały budynek byłego właściciela majątku na potrzeby szkoły ewangelickiej w Dębówku. Wówczas też dla  dzieci katolików powstała szkoła w Dębówku Starym. Do 1 marca 1920 r. uczono w niej w języku niemieckim. Pierwszym polskim nauczycielem był Julian  Szafranek. Od 1 stycznia 1921 r. utworzono także polską szkołę katolicka w Dębówku Nowym. Jej siedzibą została północna część dawnego pałacu. Pierwszym polskim nauczycielem był w niej Alfred Conrad. W dniu 15 lutego poświęcił ją ks. Michał Kozal. Jeszcze do 29 listopada 1935 r. funkcjonowała także szkoła w Dędówku Starym. 
W okresie międzywojennym z chwilą odrodzenia się niepodległej Polski ponad połowa kolonistów niemieckich opuściła swe osady i wróciła do Niemiec. Opuszczone gospodarstwa nabywali Polacy. Podczas drugiej wojny światowej większość z nich wyrzucano z zagród, bo znów zajęli je Niemcy. Władzę administracyjną sprawował Georg Kurth. W szkole uczono wyłącznie po niemiecku.
Po II wojnie światowej wieś wróciła do Polski i nadal należy do parafii w Krostkowie.  
W styczniu 1945 r. Dębówko liczyło 376 mieszkańców, 64 domostwa oraz 1023,80 ha. 
Okolice Dębówka Nowego są niezwykle atrakcyjne pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Teren ten jest ciekawy z powodu  różnych rodzajów  skupisk roślinnych – występują tu lasy wysoczyzny i łąki nadnoteckie. Drzewostan wysoczyzny stanowi las mieszany, w którym dominuje sosna, świerk, dąb, grab i lipa. Bardzo ciekawą partią lasu jest drzewostan pokrywający Dębową Górę - wzniesienia o wysokości 192 m n.p.m., usytuowanego na terenie sąsiadującego sołectwo Krostkowo.
W Dolinie Noteci występuje około 140 rozmaitych gatunków ptaków, w przypadku kilku z nich populacje nadnoteckie należą do największych w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza kulika wielkiego, rycyka, kszyka, podróżniczka, dziwonii i remiza.
Wśród obiektów i terenów charakterystycznych dla miejscowości Dębówko Nowe można wskazać  następujące:
• Otwarta 22 lipca 1968 sala wiejska wraz z przylegająca do niej remizą Ochotniczej Straży Pożarnej. Sala stała się centrum życia kulturalnego mieszkańców, miejscem spotkań i zebrań działających prężnie organizacji.
• Mini skansen sprzętu rolniczego istniejący w gospodarstwie pani  Małgorzaty Mańka. Dzięki zebranym eksponatom dzieci i młodzież mogą poznać specyfikę pracy na roli minionych pokoleń, obejrzeć  sprzęt rolniczy, którego dziś się już nie używa.
• Boisko sportowe przy budynku szkoły podstawowej. Mimo skromnego wyposażenia, które stanowią jedynie bramki do gry  w piłkę nożną, uczniowie oraz młodzi mieszkańcy wsi najchętniej spędzają tu swój wolny czas.
• Coroczny przemarsz uczniów z Białośliwia do Krostkowa,  świętujących  w ten sposób Dzień Patrona – biskupa Michała Kozala. 
• Położona na Międzynarodowej Trasie Rowerowej Euro Route R-1, która rozpoczyna się w Boulogne we Francji i prowadzi do Kaliningradu. 
• Nadnoteckie łąki, które w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, są objęte ochroną siedlisk i ochroną ptaków. 
Opracowanie i zdjęcia Iwona Borowicka, Dorota Bureta
Gimnazjum w Białośliwiu
na podstawie ”Plan odnowy miejscowości Dębówko Nowe w latach 2009-2015
praca magisterska Anna Kozłowska 
„Dzieje parafii p.w. św. Mikołaja w Krostkowie
 w latach 1493-1923”

Fotogaleria: Dębówko Nowe
 

wstecz