Turystyka CT LGD - Cieszynka
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 233867 razy)


POLECAMY profil:






Cieszynka

Cieszynka - lewobrzeżny dopływ Płocicznej o długości ok. 25 km i powierzchni zlewni 122km2, bierze początek z bagien na południe od Mielęcina. ( w pobliżu jej źródeł bierze swój początek inna z okolicznych rzek -Bukówka) W swym biegu przepływa przez miasto Człopa. W górnym i środkowym odcinku ma charakter rzeki nizinnej, a w dolnym biegu poniżej jezior Załom Mały, Załom Duży, Dypa płynie w głęboko wciętej dolinie, porośniętej lasem bukowym. Ze względu na bogate w węglan wapnia wody, można w jej nurcie spotkać typowe dla roślinności jezior wapieniolubne ramienice. Wśród spotykanych tu gatunków ryb wymienić należy pstrąga potokowego, klenia, piekielnicę, jelca, kiełbia, okonia, krąpia. Przyujściowy ok. 2 km odcinek leży w granicach DPN. Rzeka w tym obszarze nie jest udostępniona do spływów i wędkowania. Wzdłuż doliny Cieszynki biegnie czerwony szlak z Człopy na Pustelnię.

Spływ Cieszynką większość załóg zaczyna od mostu za Bukowem.Spojrzenie z mostu w górę rzeki wyjaśnia być może przyczynę -leży tam sporo zwalonych drzew.poniżej mostu rzeka płynie przez łąki;jest wąsko ale bez problemu można pracować wiosłem. Uważać trzeba co najwyżej na dawne umocnienia brzegów rzeki - drewniane pale towarzyszą nam po obu stronach.Pierwszy odcinek to spływ raczej łąkowy,kończy się gdy rzeka skręca w prawo w las. Wysokie zbocza towarzyszą nam to z jednej to z drugiej strony. Zeszłoroczne liście buka pokrywają strome zbocza  Pojawia się pierwsza przeszkoda, którą trzeba pokonać wysiadając z kajaka.Za nią wystające z wody pale po starym drewnianym moście na leśnej drodze z Bukowa do Jaglic.Za mostem kolejna przeszkoda, za nią kolejne dwie.
Dopływamy do ruin młyna. Przez most prowadzi droga z Czaplic do Jaglic.Za mostem następna przeszkoda - wielopienne drzewo lezące w nurcie- nie obejdzie się bez wysiadania z kajaka.
Wpływamy w zabagniony obszar, chroniony jako rezerwat Bagno Raczyk.
Rzeka płynie przez płaską podmokłą łąkę. Pojawiają się żeremia bobrowe- niektóre imponujących rozmiarów.
Mijamy platformę widokową ustawioną w lesie przy ścieżce nordic walking o nazwie Raczyk.
Wpływamy na jezioro Młyński Staw.Początkowo bardzo płytko -wiosła grzęzną w mule, potem już lepiej; za zakrętem widoczne ośrodek wypoczynkowy na lewym brzegu i domku letniskowe na prawym.
Dopływamy do grobli, za którą stawy hodowlane. Tutaj niestety przyjdzie nam przenosić kajak lądem około   km.Warto bo za Człopą rzeka ma zupełnie inny charakter.
Po wodowaniu początkowo wąską strugą między zabudowaniami. Uwaga z prawej strony wyskakuje uwiązany do budy sporych rozmiarów pies -prawie wchodzi do wody !
Wkrótce kończą się zabudowania Człopy i pośród wysokich trzcin płyniemy dalej.Wkrótce nad nami most nieczynnej już linii kolejowej Człopa-Wałcz.Robi wrażenie jego wysokość. Okrążamy oczyszczalnię ścieków i dalej pośród łąk.Mijamy dwa drewniane mostki .Okrążamy dawne grodzisko i wpływamy na Jezior Kamień.Trochę przyjdzie nam kluczyć wśród oczeretów.Nad jeziorem po lewej Rybakówka. Za jeziorem krótki odcinek rzeki .Mijamy schrony przeciwdeszczowe po prawej na polanie. Wpływ na jezioro Załom utrudniony z powodu grubej warstwy nieczystości zalegającej na wodzie.trzeba się będzie trochę napracować wiosłem.Przez jezioro bliżej będzie płynąc trzymając się prawego brzegu-czasem niestety ze względu na wiatr trzeba wybrać inną trasę. Po prawej mijamy pomost przy polu biwakowym. Przed nami dwie zalesione wyspy- pierwsza z nich -większa to miejsce gniazdowania licznych kormoranów- uwaga na ostrzał z góry !Druga wyspa jest mniejsza i bez gniazd.Wkrótce jezioro zwęża się do rozmiarów szerszej rzeki aby ponownie rozszerzyć.Ponowne zwężenie i kolejne drzewa w nurcie.dopływamy do mostku przy leśniczówce jeleni Róg.Przed mostkiem miejsce do odpoczynku -ławy i stoły.Płyniemy dalej na jezioro Dubie. Na jeziorze ładny niezalesiony półwysep.Z jego lewej strony Cieszynka wpływa w ostatni przełomowy odcinek - prąd wody wyraźnie przyspiesza,brzegi staja się coraz wyższe a ilość pni w poprzek koryta rzeki wzrasta.Dalszy spływ będzie bardzo uciążliwy aż do ujścia rzeki do Płocicznej. Tutaj niestety zakaz pływania kajakiem przez cały rok.Jesteśmy na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego.Wracamy do mostku koło leśniczówki i tutaj dogodne miejsce odbioru kajaków.Dojazd leśną drogą od Załomu.
 
Fotogaleria: cieszynka
 

wstecz