Turystyka CT LGD - Krajenka
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 233871 razy)


POLECAMY profil:






Krajenka

Krajenka

 Pierwsza wzmianka źródłowa o Krajence pochodzi z 1286 roku, należała wówczas do rycerskiego rodu Danaborskich, herbu Toporzyk, którzy w miejscu dawnego gródka wznieśli murowany zamek warowny. Prawa miejskie otrzymała Krajenka w roku 1420 z rąk króla Władysława Jagiełły. Zgodnie z obowiązującym obyczajem przyznano jej herb rodu Danaborskich. Na czerwonym tle widnieje zwrócony w prawo topór z ostrzem koloru srebrnego  i ze złotą rękojeścią. Ze względu na dawne położenie miasteczka na skraju państwa polskiego, regionu zwanym Krajną, przybrało ono nazwę Krajenka. Wśród  miejscowej ludności krąży również legenda mówiąca o wielkiej miłości księcia Kraja i Anki, córki średniowiecznego rycerza, z połączenia których imion wywodzi się nazwa Krajenka.

Historia Krajenki bogata jest w wydarzenia związane z przynależnością do Państwa Polskiego. Mimo rozbiorów i wojen zawsze była ostoją polskości, choć w  granicach Polski znalazła się dopiero po II wojnie światowej.

 Współczesna Krajenka jest małym miasteczkiem tętniącym życiem społeczno-kulturalnym. Odbywa się tu corocznie wiele różnorodnych imprez o zasięgu krajowym i regionalnym, np. Festiwal Piosenki Czerwonokrzyskiej czy Przegląd Strażackich Orkiestr Dętych.  Mimo tylu zawirowań historycznych zachowały się tu ciekawe zabytki: kościół p.w. św. Mikołaja i św. Anny, kościół p.w. św. Józefa, Pałac Sułkowskich, dom szachulcowy przy starym młynie.

wstecz