Turystyka CT LGD - AUGUSTOWO
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 112917 razy)


POLECAMY profil:


AUGUSTOWO

AUGUSTOWO jest niewielką wsią położoną 4 kilometry na południe od Krajenki, w sąsiedztwie wsi Głubczyn. Tereny obecnej wsi do roku 1692 należały do Klucza Krajeńskiego. Od tego czasu były w posiadaniu właścicieli klucza głubczyńskiego. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1820 roku, kiedy to właściciel dóbr głubczyńskich, Andrzej Goetzendorf-Grabowski, założył wieś o nazwie Augustowo, chcąc w ten sposób ocalić od zapomnienia imię swojej synowej Augusty. Wieś ta była w posiadaniu Grabowskich jeszcze przez 50 lat, potem trzykrotnie zmieniali się jej właściciele. Na początku XX w. wieś została kupiona przez Pruską Komisję Przesiedleńczą, która podzieliła tutejsze grunty pomiędzy rosyjskich i niemieckich przesiedleńców. W 1914 roku, na mocy specjalnego dekretu, wieś przyjęła nazwę Augustendorf. Nazwa ta obowiązywała aż do końca II wojny światowej. Do tego czasu zdecydowanie dominowała tu ludność pochodzenia niemieckiego.
Obecnie jedenaście augustowskich rodzin utrzymuje się z rolnictwa. We wsi działają aktywnie Koło Gospodyń Wiejskich i Ochotnicza Straż Pożarna, która w 2006 roku obchodziła 60-lecie istnienia. Na czele obu organizacji stoi małżeństwo, Alicja i Andrzej Pietrzakowie. W Augustowie znajduje się budynek – Dom Strażaka. Został on wzniesiony pod koniec lat 70. Stanowi on centrum życia towarzyskiego i kulturalnego wsi. Znajduje się tu również biblioteka stanowiąca filię biblioteki gminnej w Krajence. Atrakcją Augustowa jest prywatna galeria malarska o nazwie „Hurtownia Piegów” , prowadzona przez małżeństwo Jolantę i Tadeusza Małeckich. Artyści ci specjalizują się w malarstwie olejnym. Przystanek autobusowy znajduje się w centrum wsi, a najbliższe stacje kolejowe są w Dolniku i Krajence.

Opisy zdjęć:
0111 – Augustowo. Budynek OSP
0118 – Augustowo. Budynek biblioteki stanowiącej filię biblioteki gminnej w Krajence
0130 – Augustowo. Droga w Kierunku Krajenki – Aleja Lipowa
Malecki - Augustowo. Wnętrze galerii malarskiej małżeństwa Małeckich

 

Fotogaleria: Augustowo
 

wstecz