Turystyka CT LGD - Wąsoszki
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 68821 razy)


POLECAMY profil:


Wąsoszki

WĄSOSZKI to mała wieś ok. 1.5 km na zachód od Krajenki. Jest ona położona między lasem zwanym „Małym Borkiem”, a linią kolejową Piła – Chojnice. Gospodarstwa wchodzące w skład Wąsoszek są oddalone od siebie i otoczone polami. Wieś powstała najprawdopodobniej po uwłaszczeniu chłopów w zaborze pruskim, po 1850 roku. Między I i II wojną światową większość mieszkańców stanowili Niemcy. Mieszkały tu tylko dwie rodziny polskie, Schuddowie i Marczykowscy. Według przekazów potomków Polaków, pod „Małym Borkiem” znajdowało się miejsce na majówki, na które całymi rodzinami ciągnęli mieszkańcy Krajenki. W pobliżu znajdowała się również strzelnica i sezonowa restauracja. Według najstarszych mieszkańców Wąsoszek, wieś ta miała swojego ducha, który ukazywał się w okolicy jednego z gospodarstw. Powodem tego były kamienie użyte do budowy stodoły, które pochodziły z pobliskiego cmentarza …
 Dzisiejsze Wąsoszki mają osiemnaście zagród, w których mieszka 87 osób. Z rolnictwa utrzymuje się tylko kilka rodzin. Niewątpliwym walorem Wąsoszek jest piękna okolica. Łączą się tutaj dwie rzeki, Kocunia i Głomia. Są tu piękne lasy zasobne w zwierzynę łowną. Jesienią jest tu raj dla grzybiarzy, a lasy posiadają duże połacie jagodzisk. W latach siedemdziesiątych pobudowano tutaj dom myśliwski, za sprawą ówczesnego wojewody pilskiego, Andrzeja Śliwińskiego. Obiekt ten, zwany „wojewodówką”, służy myśliwym po dziś dzień, a jego opiekunem jest leśniczy Hubert Banaś, zapalony myśliwy oraz kolekcjoner trofeów łowieckich z całego świata.

Opisy zdjęć:
0277 – Wąsoszki. Oddalone od siebie zabudowania wśród pól
0279 –Wąsoszki. Przejazd kolejowy linii Piła – Chojnice
0274 – Wąsoszki. Nowe zabudowania.
0276 – Wąsoszki. Leśniczówka Pana Huberta Banasia.

 

Fotogaleria: Wąsoszki
 

wstecz