Turystyka CT LGD - Tłukomy
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 90957 razy)


POLECAMY profil:


Tłukomy

Pierwsza wzmianka o tej osadzie pochodzi z 1399 roku. W 1565 r. właścicielami jej byli Tłukomscy herbu Nałęcz. Od ich nazwiska pochodzi nazwa wsi Tłukomy. Od 1831 roku wieś przeszła w posiadanie Albrechta von der Goltz. Wiązało się to z pojawieniem się ludności niemieckiej wyznania ewangelickiego. W 1913 roku postawiono dla nich kościół (od 1948 roku katolicki).

 W I połowie XIX wieku, w południowej części parku, nad jeziorem, postawiono pałacyk, który służył dawnym właścicielom. Kiedy w 1908 roku tłukomski dwór wykupiła Komisja Kolonizacyjna, pałacyk został przejęty przez kościół ewangelicki, a od 1913 roku stał się plebanią.

 Za dworkiem znajduje się zabytkowy park, mogący poszczycić się drzewami pomnikowymi. Wśród drzew zachował się też stawek zasilany strumieniem z pól, wybudowany w 1906 roku grobowiec ostatniego właściciela majątku Tłukomy, Maxa Weissledera oraz lodownia na szczycie skarpy nad jeziorem.

wstecz