Turystyka CT LGD - Pogórze
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 90957 razy)


POLECAMY profil:


Pogórze

Wieś POGÓRZE położona jest ok. 4 km na zachód od Krajenki. Została założona w drugiej połowie XIX wieku. Jej pierwszymi mieszkańcami byli pracowici i zaradni niemieccy koloniści. Po nich w 1945 roku zadbane, murowane zagrody przejęli osadnicy z centralnej Polski. Wieś nie należy do dużych – składa się na nią kilkanaście, porozrzucanych po polach gospodarstw. Mieszka tu około130 osób. Rolnictwo daje zatrudnienie tylko dziewięciu gospodarstwom, bo słabe ziemie zniechęciły potomków pierwszych gospodarzy do przejmowania ojcowizny. Największe gospodarstwo należy do trzech braci Serwanów. Drugie wzorcowe gospodarstwo należy do Doroty i Janusza Solińskich, którzy ściśle współpracują z Wojewódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Ich dom z uwagi na bogactwo kwiatów w otoczeniu jest prawdziwą ozdobą wsi.
Pogórze leży blisko Krajenki, jednak ze względu na swoje specyficzne ukształtowanie – luźna zabudowa, liczne zakręty i krzyżówki – nie doczekało się jeszcze głównych inwestycji, takich jak wodociągi czy drogi. W ostatnich latach znacznie obniżył się tu poziom wód gruntowych, co sprawia, że domowe ujęcia są mało zasobne w wodę. Kłopoty z wodą skończą się, kiedy gmina – co jest w najbliższych planach – zrealizuje swój program rozbudowy sieci wodociągowej.

Opisy zdjęć:

1574 – Pogórze. Widok na gospodarstwo i drogę z kierunku Krajenki
1575 – Pogórze. Widok na gospodarstwo i drogę z kierunku Krajenki
1576 – Pogórze
1577 – Pogórze
1578 – Pogórze

 

Fotogaleria: Pogórze
 

wstecz