Turystyka CT LGD - Kościerzyn Mały
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 90967 razy)


POLECAMY profil:


Kościerzyn Mały

Kościerzyn Mały, wbrew nazwie, jest miejscowością zajmującą znaczną powie-rzchnię. Nie można mówić w przypadku tej miejscowości o układzie przestrzennym. Budynki mieszkalne - przeważnie rodzinne, są rozproszone, zlokalizowane wzdłuż dojazdowych dróg gruntowych.

       Do Kościerzyna można dojechać na kilka sposób, tj drogą od strony Szczerbina, dwoma drogami z Łobżenicy, a także drogą z Trzebonia. Każda z tych dróg daje inne wizualne atrakcje.

Wjeżdżając od strony Łobżenicy (droga koło Ogródków działkowych) podziwiać można widoczne po prawej stronie zabytki łobżenickie - takie jak kościół św. Szczepana, kościół św. Trójcy, a także wieżę ciśnień. 
       Z tej strony widoczny jest również most nieczynnej kolejki wąskotorowej na rzece Łobzonka 
       Wjazd od strony miejscowości Szczerbin pozwala na przejazd mostem na rzece Łobzonka. Przy tej drodze znajduje się też zwarta zabudowa budynków mieszkalnych. Droga z Trzebonia wyraźnie pokazuje, jaki charakter ma ta miejscowość - widoczny jest tutaj charakterystyczny dla Kościerzyna Małego: płaski, nie zalesiony teren. 
       Na terenie miejscowości obiektem objętym ochroną konserwatorską jest budynek byłej szkoły pochodzący z XX wieku. W całej miejscowości są dwa krzyże przydrożne, o które dbają mieszkańcy. Tutaj także znajduje się nieczynny cmentarz ewangelicko - augsburski z XIX wieku.    

wstecz