Turystyka CT LGD - Śmiardowo Krajeńskie
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 112917 razy)


POLECAMY profil:


Śmiardowo Krajeńskie

ŚMIARDOWO KRAJEŃSKIE jest wsią licząc ą około 510 mieszkańców o typowo rolniczym charakterze. Pierwsza wzmianka o Śmiardowie pochodzi z 1511 roku, jednak dopiero w połowie XVII wieku powstał folwark, który zapoczątkował dynamiczny rozwój wsi. W połowie XIX wieku mieszkało tu 458 osób. W latach 30. ubiegłego wieku do Śmiardowa sprowadzono niemieckich osadników, którzy przeważali do końca wojny liczebnie nad ludnością rdzennie polską. W pamięci mieszkańców przetrwała legenda o powsta¬niu nazwy wsi. Głosi ona, że na wzgórzu za miejsco¬wym cmentarzem, znajdowała się smolarnia. Zapachy, jakie niósł stamtąd najlżejszy choćby podmuch wiatru, były nadzwyczaj nieprzyjemne. Ludzie zatykali nosy, złorzeczyli, że przyszło im żyć w takim... Śmiardowie! Nazwa jednakże kilkakrotnie ulegała zmianie. Najpierw było Smirdowo, a następnie: Schmirdowo, Schmirtenau, aż wreszcie Śmiardowo Krajeńskie. 
W Śmiardowie funkcjonuje kilka bardzo nowoczesnych gospodarstw rolnych, które powiększyły swój areał po likwidacji Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Wśród rolników na uwagę zasługuje rodzina Rogenbuków, których gospodarstwo, przekazywane z ojca na syna, jest prowadzone według wskazań najnowszej techniki. Jednym z ciekawszych we wsi i gminie jest gospodarstwo państwa Głyżewskich ze stadniną koni. Podziwiać tam można konie wpisane do księgi głównej rasy wielkopolskiej. Z innych gospodarstw należy wymienić dobrze prosperującą fermę kur oraz kilka zakładów rzemieślniczych i usługowych. Wieś posiada sieć wodociągową i gazowniczą. Znajduje się tu również kaplica, będąca filią kościoła parafialnego w Krajence oraz 3-klasowa szkoła podstawowa i przedszkole. Są tu dwa sklepy, bar oraz prężnie działające Koło Gospodyń Wiejskich.

Opisy zdjęć:
069 – Śmiardowo Krajeńskie. 3-klasowa szkoła podstawowa i przedszkole
073 – Śmiardowo Krajeńskie. Jeden z dwóch sklepów spożywczych
077 – Śmiardowo Krajeńskie. Widok od strony Krajenki
00917 – Śmiardowo Krajeńskie. Droga w kierunku Krajenki
00922 – Śmiardowo Krajeńskie. Charakterystyczne poniemieckie zabudowania z drewnianymi elementami
00925 – Śmiardowo Krajeńskie. Dzwonnica przy kaplicy
00927 – Śmiardowo Krajeńskie. Kaplica będąca filią kościoła parafialnego w Krajence
00928 – Śmiardowo Krajeńskie. Kaplica będąca filią kościoła parafialnego w Krajence
00949 – Śmiardowo Krajeńskie. 3-klasowa szkoła podstawowa i przedszkole
00950 – Śmiardowo Krajeńskie. 3-klasowa szkoła podstawowa i przedszkole
00951 - Śmiardowo Krajeńskie. 3-klasowa szkoła podstawowa i przedszkole

Fotogaleria: Śmiardowo Krajeńskie
 

wstecz