Turystyka CT LGD - Paruszka
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 235843 razy)


POLECAMY profil:






Paruszka

PARUSZKA leży około 8 km na południowy zachód od Krajenki. Przez drogę graniczy z Dolnikiem. Wieś została założona  w pierwszej połowie XVII wieku. Jak podają dostępne źródła w 1652 roku mieszkało tutaj 26 rodzin, a wszyscy stanowili  protestancką ludność napływową z Niemiec. W XVIII wieku dżuma zdziesiątkowała mieszkańców Paruszki i Sokolna. W ich miejsce pojawili się koloniści holenderscy, również protestanci. Następnie, grunty przechodziły z rąk do rąk a ostatnim właścicielem był Jan Teodor Grabowski, który kupił Paruszkę za 2500 talarów od Krzysztofa Nehringa. W pierwszej połowie XVII wieku miejscowi protestanci wybudowali sobie małą, drewnianą kapliczkę. Utracili ją jednak po kilkudziesięciu latach na rzecz parafii katolickiej w Głubczynie. Filia głubczyńskiego kościoła czciła świętego Filipa i przeznaczona była dla katolików. Nie przeszkadzało to jednak protestantom korzystania z niej. Wspólna świątynia nie podzieliła wyznawców dwóch religii. Wręcz przeciwnie – nauczyła ich tolerancji i współpracy. W XIX wieku na miejscu kapliczki wybudowano murowany kościół w stylu neogotyckim. Jest on filią parafii w Głubczynie.
 Obecnie w Paruszce mieszka ponad 400 mieszkańców. Okolice wsi słyną z lasów zasobnych w grzyby. Każdej jesieni przyjeżdżają w te okolice grzybiarze z całej Polski. W 2005 roku wieś otrzymała połączenie drogowe ze wsią Plecemin. We wsi nie ma dużych gospodarstw rolnych. Mieszkańcy utrzymują się z zajęć pozarolnych.. We wsi są trzy sklepy a w sali wiejskiej działa Koło Gospodyń Wiejskich.

Opisy zdjęć:
1580 – Paruszka
1581 – Paruszka. Widok na kościół
1579 – Paruszka. Widok z kierunku drogi Piła – Złotów
6020360 – Paruszka. Kościół z XIX wieku.

Fotogaleria: Paruszka
 

wstecz