Turystyka CT LGD - Bądecz
close
Strona korzysta z cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce.
Dostępne pliki gpx:
ślad GPS Gajewo-Drawsko | ślad GPS Stare Osieczno-Łokacz | ślad GPS Ujście -Gajewo | ślad GPS Miała I |
(Pliki *.gpx pobrano: 90957 razy)


POLECAMY profil:


Bądecz

Pierwsza wzmianka o Bądeczu pochodzi z 1432 r. Od 1773 roku cała wieś stanowiła folwark hrabiny Bleszczewskiej. Wieś w obecnym kształcie powstała w 1927 r. po parcelacji majątku, w wyniku czego powstało kilkadziesiąt gospodarstw.

Cennym zabytkiem jest kościół neogotycki p.w. św. Józefa, wybudowany w 1876 roku. Fundatorem domu modlitwy dla tutejszych protestantów był ówczesny właściciel wsi, Collin. Po opuszczeniu Bądecza przez ludność niemiecką wyznania ewangelickiego, 24 września 1923 roku budynek kościoła został poświęcony i od tego czasu służy on katolikom.

Kościół jednonawowy z wyodrębnionym prezbiterium i wysoką wieżą w fasadzie. Wyposażenie kościoła z połowy XX w.

 Nieopodal zabudowań wsi Bądecz przebiegała granica polsko – niemiecka, o czym wciąż przypomina budynek straży granicznej, nazywany do dziś „placówką”. (fot. poniżej)

Bardzo ciekawe są pozostałości po dawnym folwarku, zarówno w części gospodarczej, jak i kolonii mieszkalnej. W 1881 roku właścicielem folwarku był Carl Collin. W tym czasie jego majątek liczył 1048 ha powierzchni. Funkcjonowała tam gorzelnia, młyn i cegielnia, hodowano rasowe owce.

Po I wojnie światowej folwark znajdował się w rękach Skarbu Państwa. Obecnie majątek w posiadaniu RKS Bądecz.

wstecz